مدل مفهومی

به منظور فراهم‏‌سازی درک بهتری از قلمرو آزمایشگاه ارزیابی و اعتبارسنجی خدمات وب، مدل مفهومی آزمایشگاه ارائه می‌شود. برای بازنمایی مدل مفهومی آزمایشگاه از گراف هستان‏ شناسی استفاده شده است.

همانگونه که مشاهده می‌‏شود، سطح اول گراف هستان شناسی شامل مفاهیم کلی «حوزه‏‌های کاری آزمایشگاه»، «خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاه» و «ذینفعان آزمایشگاه» می‌باشد. مفهوم اول، یعنی «حوزه ‏های کاری آزمایشگاه» مجموعه‏ ای از خدمات تحت وب را شامل می‏ شود که آزمایشگاه می‌‏تواند به ارزیابی و اعتبارسنجی آنها بپردازد. این خدمات در دو حوزه کلان «خدمات پایه» و «خدمات ارزش افزوده»‌ جای می‌‏گیرند. لازم به ذکر است که در گراف ارائه شده، حوزه خدمات صرفاً به مجموعه‏ ای از خدمات تحت وب محدود شده است که به عنوان هدف‏گذاری سال اول آزمایشگاه در نظر گرفته شده‏ اند. خدمات پایه در این سال عبارتند از انواع جویشگرهای متنی، صوتی، تصویری و ویدئو و تنها خدمت ارزش افزوده ترجمه ماشینی است. مفهوم دیگر، یعنی «خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاه»، شامل تمامی فعالیت‏‌هایی است که این آزمایشگاه می‌‏تواند و باید با انجام آنها به خدمت‏ رسانی به ذینفعان خود بپردازد. خدماتی نظیر رتبه بندی و امنیت، خدماتی هستند که مورد نیاز طرح جویشگر بوده و در آزمایشگاه طرح جویشگر در قالب پروژه‌های موازی به بهره برداری می‌رسد اما جزء محدوده کاری این آزمایشگاه نمی باشد.

در انتها در گراف هستان‌شناسی مفهوم ذینفعان آزمایشگاه مشاهده می‌شود که ذینفعان این آزمایشگاه را می‌توان در دو گروه نقش آفرینان و مشتریان دسته بندی نمود. مهمترین نقش آفرینان آزمایشگاه خدمات وب، آزمایشگاه‌های تست و ارزیابی مرکز تحقیقات مخابرات به عنوان متولی این آزمایشگاه و آزمایشگاه تست و ارزیابی توسعه دهندگان خدمات می‌باشند. همچنین طرح جویشگر و توسعه دهندگان خدمات وب از جمله اصلی‌ترین مشتریان این آزمایشگاه هستند.

 

درباره ما

"پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات" در "پژوهشکده فناوری اطلاعات" در سال ۱۳۹۴ اقدام به تاسیس آزمایشگاه ارزیابی و اعتبارسنجی خدمات وب فارسی نموده است.این آزمایشگاه با تمرکز بر پروژه‌های در حال اجرا در پژوهشکده و با اولویت طرح جویشگر (جویشگر متن، صوت، تصویر و ویدئو و همچنین مترجم‌‌‌های ماشینی) آغاز به کار کرده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبر نامه آزمایشگاه فناوری اطلاعات جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع در زمینه خدمات وب

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۸۳۴
  • رایانامه: webazma@itrc.ac.ir